Az ekcéma sokak életét megkeseríti, ráadásul sokfélék lehetnek a tünetei és gyakran az okát is nehéz kideríteni. Sokaknál száraz, viszkető bőrfelületek formájában jelenik meg, egyesek azonban pattanásokhoz hasonló piros kiütéseket tapasztalnak. Az ekcémát okozhatja allergia, hideg időjárás, anyagcsere problémák, mosószer, nem megfelelő táplálkozás, de akár valamilyen betegség, vagy a stressz kísérő tünete is lehet. Megoszlanak a vélemények arról, hogy az ekcéma gyógyítható-e, az azonban biztos, hogy megfelelő kezeléssel jól kordában tartható, tünetmentessé tehető.
Ha az allergia a felelős
Az ekcéma, vagy atópiás dermatitisz kialakulásáért nagyon nagy arányban felel valamilyen allergia, amely lehet táplálék-allergia, de akár asztma, vagy szénanátha is. Az ekcémás tünetek jelentkezésekor mindenképpen érdemes egy allergiatesztet végeztetni, hiszen sok esetben bizonyos élelmiszerek elhagyásával a tünetek jelentősen enyhíthetők, vagy akár meg is szűnhetnek. Gyakori allergének a glutén, a tej, a tojás, a szója, a dió, a hal és a kagyló.
Ha nem ennyire egyértelmű a helyzet, tehát nem egyértelműen egy adott (vagy több) allergén okozza a tüneteket, attól még lehetséges, hogy valamilyen élelmiszerrel áll összefüggésben a kínzó bőrtünet. Az ekcémás betegeknek érdemes kerülni az adalékanyagokkal, ízfokozókkal, antioxidánsokkal, mesterséges tartósítószerrel és színezőanyagokkal készült élelmiszereket. Ha nem is áll be azonnali javulás az ekcémában, az egészségünknek mindenképpen jót teszünk, ha elkerüljük ezeket az anyagokat.
Vizsgáljuk felül szépségápolási rutinunkat
Sokaknál a bőrirritációt nem allergia, vagy örökletes tényező okozza, hanem a naponta használt tusfürdő, sampon, hajápolási termékek, szappanok stb., amelyek szárítják a bőrt, vagy valamilyen összetevőjük révén irritációt okoznak. Érdemes ilyenkor egy próbát tenni hipoallergén vagy bio termékekkel, sőt a mosószerünk cseréjén is érdemes elgondolkodni.
Hidratálás, hidratálás
Lehet, hogy túl egyszerűnek tűnik, de sok esetben az ekcéma kialakulása, vagy visszatérése megelőzhető a megfelelő mértékű hidratálással. A hidratáló készítmények esetében is ügyelnünk kell arra, hogy ne allergizáljanak, lehetőleg természetes összetevőkből álló hidratálókat érdemes választani. Ilyen lehet a kókuszolaj, az avokácóolaj, a sheavaj és még sorolhatnánk.
Természetes segítség
Ha várandós vagy, vagy szoptatsz, különösen fontos, hogy először próbáld ki a természetes alternatívákat a saját és babád egészsége érdekében. Ilyen lehet az almaecet, vagy az aloe vera. Nincs rá biztosíték, hogy mindenkinek beválik, de egy próbát mindenképpen megér.
Almaecet
Az almaecet sokak számára egyfajta csodaszerként funkcionál. Dr. Earl Mindell: A csodálatos almaecet című könyvében például kifejti, hogy ha napi egy evőkanálnyi almaecetet 2,5 dl vízben elkeverve elfogyasztunk, az ekcéma tünetei jelentősen csökkennek, vagy akár el is tűnhetnek. Több helyen olvasható, hogy az almaecet külsőleg is alkalmazható, ezt azonban kizárólag hígítva és nagyon óvatosan szabad megpróbálni.
Aloe vera
Valószínűleg nincs olyan ember, aki még nem hallott az aloe vera áldásos hatásairól. Ha azonban ekcémás vagy és eddig még nem találtál rá a megfelelő szerre, itt az idő, hogy ki is próbáld. Az aloe vera bizonyítottan hatásos az égési sérülések és egyes bőrbetegségek kezelésében. Az aloe vera belsőleg és külsőleg is használható. Az aloe vera gélt fogyaszthatjuk önmagában, vagy gyümölcslében feloldva, azonban egyes emésztőrendszeri problémák esetén fogyasztása nem ajánlott, így érdemes előtt orvosunkkal konzultálni.
Az aloe vera külsőleg alkalmazva rendkívül hatásosnak bizonyul a száraz bőrfelületek kezelésében, enyhíti a bőrpírt, megszünteti a száraz foltokat. Mielőtt erősebb, akár szteroidos termékekhez nyúlnánk, mindenképpen érdemes kipróbálni a természetes alternatívákat.
Ha más nem használ
Fontos elmondani, hogy ha a természetes megoldások nem használnak és az ekcéma túl erős tüneteket okoz, szükség lehet szteroidos készítményekre, sőt akár antibiotikumos kezelésre is (amennyiben a bőrfelületen bakteriális fertőzés alakulna ki). Ilyenkor elsődleges, hogy a fellángoló tünetekre mielőbb gyógyírt keressünk és ha sikerült normalizálni a helyzetet utána már az ekcéma természetes megoldásokkal is szinten tartható, kezelhető.
Szerző: Bio Egészség