Magyarországon körülbelül 200 ezer pár küzd meddőségi problémákkal, amelyet részben a gyermekvállalási szándék életkorbeli kitolódása is okoz. A termékenység az életkor előrehaladtával csökken: egy 35 éves nőnek 97% az esélye arra, hogy védekezés nélküli nemi élet mellett 3 éven belül teherbe esik, egy 38 éves nő esetében ez az esély már csak 77%. Fontos kiemelni, hogy a meddőség hátterében mind a nő, mind pedig a férfi oldalára visszavezethető probléma is állhat, az esetek 20%-ban azonban egyáltalán nem derül fény a meddőség okára.
Sikertelen teherbeesés esetén mindenképpen a kiváltó okok felderítése a cél, ugyanis annak ismeretében kezdődhet el a célzott terápia. Az alábbi tényezők mind meddőségi problémára adhatnak okot:
Először érdemes tisztázni a meddőség fogalmát: meddőségről akkor beszélünk, ha rendszeres védekezés nélküli nemi élet mellett egy éven belül nem következik be a kívánt várandósság. Számos tünet és ok utalhat meddőségre, ilyen például:
Az alábbi tünetek és okok fellépéskor érdemes egy teljeskörű kivizsgálást kérni, hogy miharabb fény derüljön a probléma okára. Természetesen nem csak a tünetek észlelésekor javasolt vizsgálatot végeztetni, hanem akár a családtervezés első lépéseként is. Manapság a családtervezés egy igen tudatos folyamat, amely során minden pár szeretne felkészült lenni a baba érkezésére mind testileg, mind pedig lelkileg. A teljeskörű kivizsgálás során megállapítható, hogy a szülők megfelelő fizikai állapotban vannak-e, illetve kideríthető, hogy hordoznak-e olyan örökletes genetikai betegséget, amit tovább örökíthetnek születendő gyermeküknek.
Ha úgy döntünk, hogy kivizsgáltatjuk magunkat, mindenképpen olyan intézményt válasszunk, ahol a pár mindkét tagját ki tudják vizsgálni és ahol a meddőséghez kapcsolódó összes szakterület együttesen elérhető. A kivizsgálást érintő szakterületek a következők: nőgyógyászat, andrológia, endokrinológia, hematológia, immunológia, radiológia, labordiagnosztika. Érdemes olyan szakemberhez fordulnunk, akinek a termékenység a szakterülete: meddőségi specialistát, illetve férfiak esetében andrológus szakorvost keressünk fel.
A teljes körű meddőségi kivizsgálás az esetek nagy részében fényt derít a meddőség okára és mielőbb megkezdhető a kezelés. Szükség esetén a pár teljes körű tanácsadás kap arra vonatkozólag is, mi a teendő, ha a teherbeesésnek természetes úton meglehetősen csekély az esélye. A halogatásnak nincs értelme, egy megalapozott diagnózis általában megnyugtatóbb, mint a bizonytalanság.
Szerző: For Life Medical Center