Tudta, hogy a meddőség hátterében 40%-ban a nőre és 40%-ban a férfire visszavezethető probléma is állhat? Éppen ezért kiemelten fontos, hogy ha meddőségi problémákkal küzdünk, ne csak a hölgyet, hanem a pár férfi tagját is teljeskörűen kivizsgáltassuk, hogy minél hamarabb fény derüljön a kiváltó okra és megkezdődhessen a célzott kezelés.
A fogamzásképtelenség hazánkban egyre gyakoribb probléma, de mit is jelent a meddőség? Akkor beszélhetünk meddőségről, ha egy év védekezés nélküli nemi élet mellett sem következik be a kívánt várandósság. Ha a pár női tagja 35 év feletti 6 hónapra rövidül ez a meghatározott idő.
A férfi meddőség hátterében számos kiváltó ok állhat, ilyen például:
Milyen esetekben szükséges teljeskörű andrológiai vizsgáltot végeztetni?
Milyen vizsgálatokat foglal magában az andrológiai kivzsgálás?
Konzultáció és fizikai vizsgálat:
A kivizsgálás első szakasza a fizikai vizsgálat és konzultáció, amely során az andrológus szakorvos információt gyűjt a beteg életmódjáról és táplálkozásáról, kérdéseket tesz fel a dohányzással, alkoholfogyasztással, testmozgással, gyógyszerbevitellel és szexuális élettel kapcsolatban. Ezután a szakorvos tapintással megvizsgálja a heréket és a péniszt, szükség esetén a prosztata állapotát, illetve ultrahangot végez. Szükség esetén az orvos kérhet vérvizsgálatot is, hogy tisztább képet kapjon az esetleges elváltozás jellegéről.
Spermavizsgálat:
A férfi termékenység vizsgálatának leghatékonyabb módja a spermiogram, ez az andrológiai kivizsgálás kiindulópontja és a következőket vizsgálja:
A spermavizsgálat a szakorvos döntése alapján kiegészülhet STD és egyéb szűrésekkel is.
Kiegészítő vizsgálatok:
A lehető legpontosabb diagnózis felállításához ajánlott elvégeztetni a következő vizsgálatokat is.
A meddőségi kivizsgálást nem érdemes halogatni sem a női, sem a férfi oldalon, hiszen minél hamarabb fény derül az esetleges problémára, annál hamarabb lehet a megoldáson dolgozni.
Szerző: For Life Medical Center