Az ősz óhatatlanul is magával hozza a meghűléses betegségeket és a vírusokat. Azonban ha megerősítjük immunrendszerünket kevésbé kell félnünk a betegségektől, ritkábban kapjuk el őket és sokkal hamarabb jutunk túl rajtuk. A gyógyteák, teakeverékek természetes módon erősítik az immunrendszert és gyógyítanak, ha nem tudtuk elkerülni a betegséget. Általában a várandósok és a szoptatós kismamák is biztonsággal alkalmazhatják őket. De lássuk, melyek azok, amik a legnagyobb segítségünkre vannak az őszi időszakban.
A gyömbér nem csak kiváló immunerősítő, de természetes gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Hatékony segítséget nyújt megfázásos tünetek esetén (köhögés, torokfájás), de csillapítja az ízületi gyulladás okozta panaszokat is és az emésztésre is pozitív hatással van. A gyömbérteához a legjobb friss gyömbért lereszelni és leforrázni. Hidegen és melegen is fogyaszthatjuk, mézzel és citrommal ízesítve kellemes ízű ital készíthető belőle.
A citromfű gazdag A- és C-vitaminban, valamint antioxidánsokban, természetes görcsoldó, fájdalomcsillapító és nyugató. Egy fárasztó, stresszes nap után kiválóan oldja a feszültséget, ráadásul fertőtlenítő és közérzetjavító hatása miatt a megfázás kezelésében is segítségünkre lehet.
A kamilla a legismertebb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk, emellett pedig antibakteriális, görcsoldó és szélhajtó hatással is bír. Felső légúti tünetek esetén mézzel és citrommal fogyasztva segít leküzdeni a náthát. A torokgyulladás enyhíthető kamillateás gargarizálással, inhalálva pedig a hörghurut kezelésében is segít.
A kasvirág, vagy echinacea kiváló immunerősítő, tea, csepp, vagy tinktúra formában is fogyasztható. Nem csak megelőzésként alkalmazható, akkor is segít, ha már elkaptuk a betegséget. Fogyasztásával biztosan felgyorsíthatjuk a gyógyulási folyamatot.
A hársfa nem csak antibakteriális hatású, de nagy mennyiségben tartalmaz illóolajokat és flavonoidokat is. Lázcsillapító, nyákoldó és köptető hatású, ezáltal enyhíti a köhögést és a hörghurutot. Nem csak hatásos, de nagyon finom is, kisgyerekeknél is bátran bevethető.
A csipkebogyónak nagyon magas a C-vitamin tartalma, ezért kifejezetten alkalmas immunerősítésre. Érdemes minden nap fogyasztani belőle. Nagyon fontos, hogy nem forrázható, szobahőmérsékletű vízben kell kiáztatni, hogy hatását ki tudja fejteni.
A lándzsás útifű egy igazi csodaszer köhögésre. Gyulladáscsökkentő, baktériumölő és nyákoldó hatású. Amennyiben tea formában nem elég hatásos, szirupot is lehet kapni belőle. A légúti betegségek kezelése mellett jó hatással van a gyomorra is.
A bodza remek vírusölő, hársfával együtt alkalmazva verhetetlenek a vírusos betegségek elleni harcban. A bodza teaként is hatásos, de gyakran alkalmazzák különböző gyógykészítményekben is meghűléses betegségek kezelésére, izzasztószerként és immunerősítőként.
A verbena vasfűként is ismert. Neve onnan ered, hogy aki megissza, olyan erős lesz, mint a vas. Nem csak erősítő hatással bír azonban, jó nyákoldó és gyulladáscsökkentő is.
A mezei kakukkfüvet rendszeresen fogyasztva megvéd a betegségektől, meghosszabbítja a sejtek életét. Hatóanyagai az illóolajok, a tannin, a szaponin, a kávésav és a flavonoidok. Ha mégis elkapnánk a betegséget csillapítja a torokfájást és az erős köhögést.
Fontos tudni, hogy egyes gyógynövényekből készült teák fogyasztását nem szabad túlzásba vinni, mert nagy mennyiségben fogyasztva akár méreg is lehet. Be kell tartani a javallatot, hogy melyikből mennyit érdemes inni naponta, illetve, hogy kúraszerűen fogyasztva mennyi ideig ajánlott az alkalmazása. Ha lehetséges, a tea készítéséhez tiszta, klórmentes vizet használjunk, mert a víz minősége nagyban befolyásolja a tea minőségét és ízét. Bármilyen teáról is legyen szó, filteres helyett érdemes szálas vagy leveles teát választani, mert a filteres teák sokkal gyengébb minőségűek.
Szerző: Bio Egészség
https://multi-vitamin.hu/tartalom/blog/immunvedelem-osszel-teakkal