Kend, vagy ne kend – Szépségápolás terhesen

A várandósság életed egyik legszebb időszaka, a vele járó változások olykor mégis megterhelnek – fizikailag és lelkileg egyaránt. Még ha minden a papírforma szerint alakul is – bőröd és hajad csillogó és dús, tested formás és hidratált, nincsenek zavaró foltok vagy csíkok – akkor is felmerül a kérdés, folytathatod-e az eddig bevált szépségápolási rutinodat, vagy változtatnod kell valamiben.

Hajfestés és hajápolás

A papírforma szerint a hajad sohasem volt még ilyen dús, ragyogó és fényes, mint a várandósság időszakában. Ha azonban a te hajad erről semmit sem tud és mégis hullik, zsírosodik, netán szárazabb, mint valaha, tenned kell valamit. Főleg hajhullás esetén kell utánanézni, mit használhatsz a terhesség alatt, érdemes akár bőrgyógyász véleményét is kikérni. Ahogy az a többi kozmetikumra is, úgy a samponokra is igaz, hogy ebben az időszakban érdemes inkább a bio termékeket választani a szintetikus anyagok helyett. A hajfestékek, de még inkább a haj szőkítésére használt szerek erős kemikáliák. Ha biztosra akarsz menni, az első trimeszterben a hajfestést jobb elkerülni. Festés helyett inkább melíroztassunk, próbáljuk kerülni az olyan beavatkozásokat, melyek a fejbőrrel érintkeznek és az erősebb hajfesték helyett használjunk inkább hajszínezőket.

Arcápolás

Arcbőröd a várandósság alatt ideális esetben „ragyog”, nem ideális esetben viszont kiszámíthatatlanná válhat: szokatlanul száraz vagy zsíros lesz, esetleg pattanások jelenhetnek meg. Rosszabb esetben pókfoltok (apró, szétpattant erek) vagy várandóssági pigmentfoltok is felbukkanhatnak. Szerencsére ezek az elváltozások szülés után általában csökkennek, vagy eltűnnek. Nincs más választásod, mint a megváltozott körülményekhez, bőrtípushoz igazítani arcápolási rutinodat. Az alapos arctisztítás és a hidratálás nagyon fontos, amelyet jobb természetes eredetű kozmetikumokkal végezni. A ránctalanító krémek viszont kerülendők, mivel ezek nem csak a felső hámrétegben szívódnak fel, hanem mélyebb rétegekig jutnak el, így bekerülhetnek a véráramba.

Smink

Nem kell lemondanod a sminkelésről, nincs veszéllye a babára! Arra azonban figyelj, hogy ismeretlen eredetű kozmetikumokat ne vásárolj! Az örökérvényű igazság, miszerint „a kevesebb néha több”, most is érvényes. Mivel arcbőröd egyébként is ragyog, ne takard el, ne tömítsd el a pórusokat, hagyd érvényesülni természetes szépségedet! Természetesen, a sminkelés mértéke – ahogy eddig is – teljes mértékben Rád van bízva, az a fontos, hogy úgy készítsd, ahogy az Neked a legkényelmesebb!

Kozmetikai kezelések

A kényeztető kozmetikai kezelések várandósságod alatt nem csupán az arcbőrödnek, hanem a lelkednek is jót tesznek. Ezért bizonyos időközönként érdemes elmenned kozmetikushoz, egy üdítő és vérpezsdítő bőrradírozásra, frissítő arcmasszázsra vagy egy hidratáló és tápláló arcpakolásra.

Körömápolás

Körmöd gyors növekedésnek indulhat, elképzelhető viszont, hogy könnyebben töredezik, így célszerű rövidre vágni. Házimunkákhoz használj gumikesztyűt, hogy védd a kezedet és elkerüld az esetleges fertőzéseket!

A műkörömről sem feltétlenül kell lemondanod, a szalonokban tapasztalható tömény vegyszerszag miatt azonban – ha van rá lehetőség – inkább kérd meg körmösödet, hogy jöjjön házhoz, és ott készítse el neked a csodálatos körmöket! Így megkíméled magad attól, hogy belélegezd a káros anyagokat. Körmöd lakkozását jól szellőző helyen végezd! Kézenfekvő megoldás lehet számodra a gél lakk, mely szinte mindent kibír és csak pár hetente kell újrakenni. Ha a várandósság vége felé már nem érnéd el lábujjaidat, keress fel egy pedikűröst!

Bőrápolás

A szokásosnál izzadékonyabb lehetsz, ezért ha jól esik, nyugodtan zuhanyozz naponta akár kétszer is, olyan vízzel, ami nem forró, de nem is hideg! Ne feledkezz meg bőröd hidratálásáról sem! Az izzadás csökkentése érdekében viselj pamut ruhákat!

Különleges figyelmet igényel melled és hasad ápolása. Mivel jelentősen megnyúlik a bőröd, száraz és viszkető lehet. Kend be jól a hasad hidratáló krémmel vagy olajjal, a mellek krémezésekor pedig figyelj oda mellbimbódra, ha fáj, száraz, esetleg piros, csak 100% tiszta lanolint kenj rá, amitől gyorsan hidratálódik, megnyugszik! Akár puha, légáteresztő melltartóbetétet is tehetsz a melltartódba, hogy megvédd bimbódat a ruha dörzsölésétől.

A striák – terhességi csíkok – legkönnyebben hasadon, combodon és melleden jelennek meg. Ha már kialakultak, nehéz ellenük bármit is tenni. Kialakulásuk viszont megelőzhető, csökkenthető: a várandósság elejétől kezdve használhatsz a bőröd rugalmasságát fokozó speciális krémeket, olajokat. Fontos az is, hogy képes legyél kontroll alatt tartani testsúlyodat és ne hízz hirtelen sokat. Figyelj oda étrendedre, és a megfelelő folyadékmennyiség bevitelére!

Szőrtelenítés

A borotválkozás és a meleg gyantázás nem jelent veszélyt a magzatra. A szőrtelenítő krémek és szőkítők használatát viszont kerüld, mert erős vegyszerek, ráadásul a bőröd is rosszul reagálhat rájuk.

Tetoválás/testékszerek

A fertőzésveszély elkerülése érdekében ne tetováltass, és ne rakass be testékszert a várandósság ideje alatt! Ha van köldökpiercinged, akkor a várandósság második trimeszterében inkább vedd ki, szülést követően ismét visszateheted majd.

Nyugtató fürdőzés/szauna

Az első trimeszterben (és az utolsó 6 hétben) kerüld a kádfürdőzést, azt követően is inkább a zuhanyzás ajánlott! Időnként azonban vehetsz meleg vizes (nem forró, max. 38 fokos!) fürdőt, mely segít ellazítani az izmokat, felpuhítja a bőrödet, és így Téged is felfrissít, megnyugtat. Fürdés közben babáddal is kapcsolatot teremthetsz.

A testhőmérséklet megemelése, valamint a kiszáradás, szédülés és alacsony vérnyomás kockázata miatt a szaunázás a várandósság teljes időtartamában kerülendő!

Napozás/szolárium

Mivel a hormonok érzékenyebbé tehetik bőrödet a napra, jobb, ha a várandósság idején kerülöd a közvetlen, erős napfényt (és a szoláriumot), mert könnyen leéghetsz! Mivel bőröd ilyenkor jóval érzékenyebb, fennáll a májfoltok kialakulásának veszélye is. Ezért mindig gondoskodj megfelelő faktorszámú fényvédő krémről, és ne feledkezz meg az ajakápolásról sem! A kozmetikai problémákon túl a napozás szintén megemelheti a hőmérsékleted, mely kerülendő a várandósság idején. A melegben fokozattan ügyelj a folyadékpótlásra!

Kényeztető masszázs

A stressz oldásának hatékony módja egy kellemes masszázs, mely garantáltan ellazít és elűzi az esetleges negatív gondolatokat, a szüléstől való félelmet, szorongást. Jó hatással van a vérkeringésre és az emésztőrendszerre, melyek a várandósság alatt fokozott terhelésnek vannak kitéve. Mielőtt azonban élnél a lazító program lehetőségével, kérd ki orvosod véleményét is! Tájékozódj arról is, hogy képzett-e a masszőr a várandós anyákra vonatkozó, speciális ismeretekkel kapcsolatban!

Masszázs során a végtagok, a medence és a gerinc alsó szakaszán inkább csak felszíni simítások javasoltak, viszont a gerinc háti és nyaki szakaszán, valamint a karon lazító masszázs is alkalmazható. A has masszázsa és a reflexológia tilos a várandósság alatt, ugyanakkor a talp frissítő masszírozása, simító fogásokkal megengedett!

A várandósság tehát egyáltalán nem jelenti azt, hogy le kell mondanod a szépségápolási rutinodról, sőt, a hasadon lévő érzékeny bőr ápolására érdemes kiemelt figyelmet fordítani! Egyszerűen érezd jól magad és a jó hangulatodat a babád is érezni fogja.

(Visited 166 times, 1 visits today)
Kapcsolódó cikkeink
WordPress Cookie Értesítés Real Cookie Banner által