A várandósság során a felfázás nagyobb odafigyelést igényel, hiszen a kezeletlen húgyúti fertőzés akár vetélést, vagy koraszülést is okozhat. A tőzegáfonya nem csak természetes társunk a felfázás kezelésében, de kiváló immunerősítő és méregtelenítő hatással is rendelkezik. Ha hajlamosak vagyunk a felfázásra megelőzésként is szedhető, enyhébb esetekben önmagában is elég lehet a felfázás kezelésére, de antibiotikum szedése mellett is erősen ajánlott a kezelés kiegészítéseként.
A felfázásnak igazából nem sok köze van a hideghez, ugyanis a felfázás okozója nem a hideg, hanem a baktériumok. Ilyenkor a kórokozók megtámadják a húgyhólyagot és a húgycsövet. A hideg persze általában ront a helyzeten, hiszen a téli időszakban általában gyengébb az immunrendszerünk és a nyálkahártya természetes védekezőképessége is gyengül. Ennek ellenére nyáron is jó óvatosnak lenni, hiszen a vizes fürdőruha, vagy a hideg vízben fürdés is könnyen okozhat húgyúti fertőzést.
Ha a baktériumok bejutottak a húgycsőbe, gyakran előfordul, hogy az egyébként ártalmatlan bél-baktériumok is szaporodásnak indulnak és további kellemetlen tüneteket okoznak. A legveszélyeztetettebb csoportok a terhes nők, a tizenéves lányok, a menopauza idején járó nők és a prosztataproblémákkal küzdő férfiak. Emellett kórházi kezeléssel összefüggően is jelentkezhetnek ilyen jellegű problémák, például katéterezés következtében.
A felfázás sokkal gyakoribb nőknél, mivel a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, ezért a kórokozók könnyebben elérik a húgyutakat és fertőzést okozhatnak. A nők vizeletében ráadásul kevesebb glükoprotein található, ez szintén hajlamosítja őket a gyakoribb húgyúti fertőzésekre. A tőzegáfonya kivonat szerkezetében hasonlít a glükoproteinhez, amely meggátolja a baktériumok szaporodását a húgyutakban. Férfiaknál általában prosztata gyulladás következtében szokott kialakulni hólyaghurut, mely igen fájdalmas és általában orvosi kezelést is igényel.
A felfázás tünetei az égő érzés és fájdalom vizelés közben, az állandó vizelési inger és a zavaros, vagy véres vizelet. A húgyúti fertőzés komoly dolog, nem szabad elhanyagolni, mert a baktériumok könnyen feljebb húzódhatnak a húgyutakból és akár vesemedence gyulladáshoz is vezethetnek.
A várandósság időszakában a baktériumok könnyebben jutnak el a húgyhólyaghoz, mert a hormonok és a növekvő magzat miatt a húgyvezeték kitágul. Ráadásul ahogy a hólyag a várandósság során növekszik, valamint feljebb és előrébb tolódik, kevésbé tud kiürülni, a pangó vizelet pedig a baktériumok elszaporodásához vezethet. Mivel a kezeletlen húgyúti fertőzés akár vetélést, vagy koraszülést is okozhat, így ha a felfázás tüneteit tapasztaljuk, mielőbb érdemes orvoshoz fordulni.
A tőzegáfonya tele van antioxidánssal, amelyek megvédik szervezetünket a különféle betegségektől és a környezet káros hatásaitól. A gyümölcsben található proantocianid és a mannóz megakadályozza, hogy a baktériumok letapadjanak a húgyutakban. A tőzegáfonya képes továbbá meggátolni, hogy a bélben élő, tünetet nem okozó baktériumok átjussanak a húgyutakba és fertőzést okozzanak. Nem csak megállítja a betegség terjedését, de képes megelőzni az új fertőzések kialakulását is.
A tőzegáfonya emellett megerősíti az immunrendszert, valamint antioxidáns és antibiotikus tulajdonságai révén elősegíti a húgyhólyag természetes baktérium flórájának fenntartását. Mindemellett a tőzegáfonya hatékony méregtelenítő is, így testünk megújulásában is nagy szerepet játszik. A tőzegáfonyás víz fokozza az emésztőenzimek és a máj működését, így szervezetünk könnyebben megszabadul a méreganyagoktól és a zsíros lerakódásoktól, ráadásul a nyirokrendszert is hatékonyabb működésre bírja.
A tőzegáfonya ma már sokféle formában – szirup, gyümölcslé, kivonat, kapszula – elérhető, mindenki kiválaszthatja a céljainak és életstílusának leginkább megfelelőt.
Ha az ember tudatosan odafigyel, a hólyaghurut visszatérésének esélye jelentősen csökkenthető. Fontos például, hogy a húgyhólyag rendszeresen, teljesen kiürüljön, erre terhesség esetén még fokozottabban oda kell figyelni. Menstruáció esetén a tampont csakis tiszta kézzel szabad felhelyezni és a WC használatkor is kiemelten kell ügyelni a higiéniára. Menopauza idején a nők baktériumokkal szembeni ellenállóképessége csökken a hormonális változások hatására. Ilyenkor hormonpótló kezelés válhat szükségessé, mely növeli a hüvely nyálkatermelését és fokozza az ellenállást.
Mindemellett fontos a bőséges folyadékfogyasztás, a megfelelő mennyiségű D és C vitamin bevitel, a műszálas fehérneműk helyett inkább pamut alsónemű viselése, valamint a hőmérsékletnek megfelelő öltözködés. És természetesen a tőzegáfonya!
Szerző: Teszkó Szilvia
https://tozegafonya.net/a-hugyuti-fertozesek-kezelese-tozegafonyaval