A babafürdetés élvezetes időszaka a napnak. Kiváló lehetőség a gyermek lenyugtatására és az alvás előkészítésére. Fürdethetjük újszülött gyermekünket babakádban, ahol könnyebben tudjuk kézben tartani, esetleg nagy fürdőkádban (csúszásgátló használatával, mely megakadályozza a balesetveszélyt), vagy akár fürdető vödörben (ha még nem hallottál róla, érdemes rákeresni). A legfontosabb, hogy kisbabánkat SOHA ne hagyjuk egyedül fürdés közben!
Az első hetekben elegendő néhány ujjnyi meleg víz, amely még nem lepi el (szabadon hagyja) a baba köldökcsonkját – az ideális vízhőmérséklet 36-37˚C. Kezünkkel keverjük össze a fürdővizet, hogy a hőmérséklete egyenletes legyen mindenhol. A hőmérsékletet csuklónk belső felével vagy a könyökhajlattal is ellenőrizhetjük, de ha biztosra akarunk menni, sokat segít egy vízhőmérő, ami később babajátékként is funkcionál.
Egyik kezünkkel az újszülött hátát, fejét és nyakát folyamatosan támasztva tegyük be óvatosan a vízbe, ebben a biztonságos pózban megtartva őt. Másik kezünk így szabad marad a fürdetéshez. A fürdetővödör előnye, hogy a babát finoman beleeresztve a vízbe a vödör kialakításának köszönhetően félig ülő, félig fekvő pozícióba kerül, amelyben nem kell tartani. Szintén nagy segítséget jelentenek a különböző fürdető ülőkék, vagy fürdető hálók, melyek biztonsággal tartják a babát fürdetés közben.
Alkalomadtán együtt is beülhetünk a kádba a picivel, ölelgethetjük, úsztathatjuk a nagy vízben. A testközelség és a bőrkontaktus nyugtató hatással van a babákra.
A fürdetést a baba érzékeny arcánál kezdjük, majd a nyak redőivel és a fül mögötti területtel folytassuk!
Ezután a karok következnek, majd a mellkas, a has és a lábak.
A pelenka környéki területeket hagyjuk a végére. Kislányoknál a nagyajkakat elölről hátrafelé tisztítsuk, a kisfiúknál pedig gyengéden mossuk le a hímvesszőt és környékét. A végbél tájéka mindig utoljára maradjon.
Használjunk a babák számára kifejlesztett gyengéd fürdetőt és sampont.
Hajmosáskor ne féljünk a fej lágy területeitől (kutacsoktól), azokat is nyugodtan mossuk át gyengéden. Végül öblítsük le alaposan a fürdetőt a baba fejéről.
Ezután hagyjunk rövid időt gyermekünknek, hogy nyugodtan élvezze a pancsolást. Általában az újszülöttek jól érzik magukat fürdés közben. Ha mégsem, próbálkozzunk minden nap, de csak rövid időre merítsük a babát a vízbe. Előbb utóbb minden baba megszokja a vizet és később alig lehet majd kiparancsolni a kádból. Időnként locsoljuk meg tenyerünkkel a baba testét, nehogy megfázzon. A fürdetés ne tartson túl hosszú ideig, mert a hosszas vízben tartózkodás száríthatja a bőrt. A csapból ne folyassuk közvetlenül a vizet gyermekünkre, mert a víz hőmérséklete egyik pillanatról a másikra változhat.
Óvatosan, mindkét kezünkkel megtartva emeljük ki a gyermeket a kádból, ügyelve a fej megtámasztására. Tegyük az előkészített fürdőlepedőre, majd takarjuk be. Szánjunk ekkor egy kis időt babusgatásra, játékra, mivel a jó meleg fürdőlepedővel körülölelt babák ellazulnak, és biztonságban érzik magukat. Átmasszírozhatjuk a babát (a babamasszázs fogásainak megfelelően), vagy fújjunk bele a pocakjába, puszilgassuk meg a talpacskáit. Jutalmunk hatalmas kacagás lesz.
Fürdés után finoman itassuk szárazra a csecsemő bőrét, odafigyelve a hajlatokra. Alaposan töröljük meg a picit, mert a hajlatokban maradó nedvesség bőrirritációt okozhat.
Mielőtt felöltöztetnénk, használhatunk testápolót vagy babaolajat, ami segíti a baba érzékeny bőrének hidratálását, óvja a bőrszárazságtól. Ne siessünk! Masszírozzuk be a testápolót vagy az olajat a baba bőrébe, segítve őt az ellazulásban. Tegyünk vékony rétegben védőkenőcsöt a baba popsijára, ami védi a bőrt a nedvességtől, így segít a pelenkakiütés megelőzésében, majd pelenkázzuk be és öltöztessük fel őt szellős, pamut hálóruhába.
A fürdetés tökéletes alkalom a játékidő és a pihenőidő elválasztására, mely egyben alkalmat teremt a babával való kötődés elmélyítésére. A fürdetés végére gyönyörű kisbabánk tiszta, jó illatú, nyugodt és ellazult. Már csak egy kiadós alvás hiányzik.
A fürdés a baba napirendjének fontos része. Ha tudni szeretnéd, miért fontos a napirend, hogyan alakítsd ki és mit tehetsz, ha felborul a napirendetek, olvasd el cikkünket:
https://edeskisbabam.hu/a-baba-napirendjenek-kialakitasa/
Szerző: Teszkó Szilvia