A mozgásfejlődés szakaszai 

A legtöbb anyuka árgus szemekkel figyeli a kisbabáját, hogy vajon minden a megfelelő időben, a megfelelő módon zajlik-e a fejlődésében. Ráadásul mindig érkeznek kéretlen vélemények is arról, hogy az adott gyermek nincs-e lemaradásban a szomszédhoz/unokatesóhoz/ismerős gyermekhez képest. Cikkünk segít neked abban, hogy megtudd, hogyan fejlődik a gyermekek mozgása az első életévben és mikor érdemes orvoshoz fordulni.

A mozgásfejlődést befolyásoló tényezők

Az első két évben a mozgásfejlődés viharos sebességgel zajlik és a gyermekek között egészen nagy különbségek is kialakulhatnak. De mik azok a tényezők, amelyek a mozgásfejlődést befolyásolhatják?

A baba testalkata

Általában a nagyobb súlyú babák kezdetben kevésbé mozgékonyak, mint kisebb társaik, de természetesen ez nem minden babára igaz.

Az izomzat

Vannak kötöttebb, feszesebb izomzatú és puhább izomzattal rendelkező babák, ez szintén befolyásolhatja a mozgás fejlődését.

Személyiség

Meghatározó lehet a baba személyisége is. A nyugodtabb, szemlélődő babák általában a mozgás terén is ráérősebbek, míg izgágább társaik türelmetlenebbül vágnak bele egy-egy mozdulatsor gyakorlásába.

Helyszín

Igenis meghatározó a mozgásfejlődés szempontjából, hogy a gyermek a napja nagy részét ölben, hordozóban, pihenőszékben, vagy esetleg egy játszószőnyegen/pléden tölti. Nyilván könnyebb új mozgásokat elsajátítani/begyakorolni, ha a földön saját mozgástérrel rendelkezik a gyermek. Ráadásul azoknál, akik az idő nagy részét kézben töltik, gyakran alakulnak ki asszimetrikus mozgások, hiszen a szülő általában az erősebb kezében, egy pozícióban tartja a babát, így ez mindenképpen kerülendő.

A mozgásfejlődés szakaszai

0-2 hónap

Ebben az életkorban a babák mozgása még reflexszerű. Öklüket többnyire ökölbe szorítva tartják, képesek a fejüket jobbra-balra fordítani, hat hetes korukra pedig 45 fokos szögben emelni.
Fordulj orvoshoz, ha:
Asszimetrikus a tartása, csak az egyik irányba fordítja a fejét, ha fejével nem követi a mozgást, vagy kis időre sem képes megtartani a fejét.

3-4 hónap

Háton és hason fekve az egészséges csecsemők törzse és végtagjai szimmetrikusak, fejüket tudják mozgatni, forgatni és képesek stabilan tartani fejecskéjüket. Kezüket szívesen nézegetik, a feléjük nyújtott tárgyak után nyúlnak, apróbb tárgyakat megfognak, oldalukra fordulnak.
Fordulj orvoshoz, ha:
Nem forgatja, nem emeli a fejét. Ismerős hangra nem fordul oda, nem próbálkozik a forgással, vagy még mindig állandóan ökölbe szorítja a kezét.

5-6 hónap

Az 5-6 hónapos csecsemők már képesek az oldalukra, majd hasról hátra fordulni általában mindkét irányban. Hason fekve megemelik mellkasukat és feltámasztva stabilan tartják felsőtestüket. A tárgyakat a szájukhoz emelik, háton fekve lábacskájukkal játszanak.
Fordulj orvoshoz, ha:
Hason fekve nem tudja megtámasztani magát, nem próbálkozik a forgással, ha megtámasztva nem tud ülni, vagy nem érdeklődik a játékai iránt.

7-8 hónap

Ebben az időszakban a babák már kúszva közlekednek és kis ideig ülésben is meg tudják tartani magukat. Ilyenkor már nagyobb különbségek is lehetnek a mozgásfejlődésben, van, amelyik baba már mászik, vagy állásba kapaszkodik. Biztosítsunk nekik elegendő helyet a mozgáshoz, a kiságy, vagy a járóka általában már nem elegendő.
Fordulj orvoshoz, ha:
Nem tudja ülésben megtartani magát kis ideig sem és nem próbál meg kúszni.

9-10 hónap

A legtöbben ilyenkor már mászni kezdenek, sőt kapaszkodva fel is állnak és segítség nélkül ülnek. A mászást, állást, járást viszont semmiképpen ne próbáld erőltetni, különösen nem az olyan eszközökkel, mint a bébikomp, ami kifejezetten káros a kicsik mozgásfejlődésére.
Fordulj orvoshoz, ha:
Nem kúszik, nem próbálkozik a mászással, négykézlábra állással, vagy nem tudja felhúzni magát állásba.

11-12 hónap

Ez már az önállóság ideje. Ebben a korban már másznak, sokan állnak és segítséggel, vagy akár önállóan járnak is.
Fordulj orvoshoz, ha:
Nem mászik, nem áll fel, vagy nem ül stabilan megtámasztás nélkül. <

12-18 hó

Nem minden baba kezd el egy évesen járni, de 1,5 éves koráig általában minden egészséges gyermek elindul.
Fordulj orvoshoz, ha:
Még nem képes járni és nem tud megállni kapaszkodás nélkül.

Egyre gyakrabban halljuk, hogy a kúszás, mászás a mozgásfejlődésben kiemelt fontossággal bír a későbbi fejlődés szempontjából, így ha babád egyes mozgásformákat kihagyott/átugrott, kérd gyógytornász segítségét. A fent leírt fejlődési ütem nem szentírás, de ha bármilyen gyanú felmerül benned, hogy gyermeked esetleg nem úgy halad, ahogy kellene, kérd ki a gyermekorvos és a védőnő véleményét. Mindig jobb, ha időben kiderül egy esetleges eltérés, mint ha később kell orvosolni a problémát.

Szerző: Teszkó Szilvia

(Visited 326 times, 2 visits today)
Kapcsolódó cikkeink
WordPress Cookie Értesítés a Real Cookie Bannertől