A 12 leggyakoribb egészségügyi probléma terhesség alatt

Bármilyen jól viseled a terhességet, vannak olyan egészségügyi problémák, amelyek szinte minden kismamát érintenek. A tünetek a szimpla fáradtságtól kezdve a gyomorégésen át az aranyérig meglehetősen változatosak. Nézzük, mik a leggyakoribbak és mit tehetsz ellenük!

1. Terhesség alatti fáradtság

A terhesség alatti fáradtság szinte minden kismamánál előfordul. Nincs olyan, hogy valaki a terhesség hónapjai alatt végig ugyanazon az energiaszinten működik, mint előtte. A terhesség elején a megnövekedett progeszteron szint felelős a fáradtságért. Ráadásul a várandósság során a szervezet több energiát használ, gyorsabban pumpálja a vért, így hamarabb elfárad. Az utolsó trimeszterben pedig a megnövekedett pocak miatt nehezebb kényelmes alvási pozíciót találni és általában többször kell kimenni pisilni is, ami miatt a mélyalvás ideje csökken.
A megoldás ilyenkor egyértelmű. Több pihenésre/alvásra van szükség. Egy-egy délutáni pihenő, vagy a korai lefekvés csodát tehet.

2. Bőrviszketés

A bőrviszketés a várandósság gyakori velejárója, okozhatja a bőr fokozott vérellátása, vagy a has bőrének feszülése is. Az enyhe viszketés nem ad okot aggodalomra és kezelési módja is egyszerű. Nagyobb figyelmet kell fordítani a bőr hidratálására testápolóval, vagy olajokkal. Ez azért is fontos, mert a striákat szinte lehetetlen eltüntetni, ha egyszer kialakultak és a fokozott ápolás segít megelőzni a striák kialakulását is.
Ha a viszketés a terhesség során egyre erősebbé válik, sőt a tenyéren és a talpon is megjelenik, akkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, mert egy májműködési zavar, a terhességi epepangás tünete lehet.

3. Lábgörcs

Az éjszakai lábgörcs rendkívül kellemetlen tünet, de szerencsére nem kell aggódni miatta. A terhesség korai szakaszában elsősorban a megváltozott hormonháztartás okozza, míg később a megnövekedett testsúly, illetve a növekvő méh mérete, amely nyomhatja az ereket.
A nyújtás, masszírozás, napi rendszeres mozgás, magnézium pótlás és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztás mind-mind segíthet a lábgörcs enyhítésében.

4. Megdagadt lábfej és boka

A lábdagadás szintén a várandósság velejárója, a megnövekedett folyadék-visszatartás és a kitágult vénák következménye. Hogy ezt a kellemetlenséget elkerüljük érdemes kényelmes, lapos talpú cipőt viselni, kerülni a szoros zoknit és harisnyát, illetve amikor csak lehetséges felpolcolva pihentetni a lábat.
A hirtelen kialakult erős lábdagadás azonban, – különösen ha az arcon, vagy kézen is jelentkezik a duzzanat – a preeclampsia, vagyis a terhességi toxémia jele is lehet. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni, mert életveszélyes is lehet, mind az anyára, mind a babára nézve.
A terhességi toxémiáról itt tudhatsz meg többet:
https://edeskisbabam.hu/eletveszelyes-is-lehet-megis-sokan-nem-tudnak-rola-a-terhessegi-toxemia/

5. Visszértágulat

A visszérre való hajlam örökölhető, s aki egyébként is hajlamos a visszértágulatra, annál a várandósság alatt nagyobb eséllyel jelenik meg sajnos. A terhesség alatt a lassuló keringés és a vénákban növekvő nyomás a vénák tágulását okozza. A növekvő magzat ráadásul leszorítja a kismedencei vénákat, ami tovább növeli a visszértágulat kialakulásának esélyét.
Hogy mit tehetsz ellene? Mozogj rendszeresen, ügyelj rá, hogy ne alakuljon ki jelentős túlsúly a várandósság alatt, pihenés közben polcold fel a lábaidat, fogyassz megfelelő mennyiségű folyadékot és hordj kompressziós harisnyát, ha orvosod javasolja.

6. Fejfájás

Általánosságban elmondható, hogy a fejfájás gyakrabban jelentkezik terhesség alatt, mint az azt megelőző időszakban. A fejfájást okozhatják a hormonális változások, az alacsony vérnyomás, az alacsony vércukorszint, de akár a kialvatlanság is.
A fejfájáson segíthet a kiegyensúlyozott táplálkozás, az elegendő folyadékfogyasztás, a rendszeres testmozgás, esetleg egy enyhe lazító masszázs. Mielőtt fájdalomcsillapítóhoz fordulnál, mindenképpen konzultálj orvosoddal, hogy milyet és mennyit vehetsz be.

7. Mellfájdalom

A mellfeszülés, mellfájás sok esetben a terhesség egyik első jele, s a tehesség utolsó szakaszában is rendkívül gyakori, mikor a szervezet felkészül a szoptatásra. A mellfájdalom megelőzésére, enyhítésére viselj merevítő nélküli melltartót, amely megfelelő tartást biztosít, kerüld a túl szűk felsőruházatot, illetve kipróbálhatod a meleg vizes zuhanyt, amikor melled jobban feszül és érzékenyebb.

8. Székrekedés és aranyér

A székrekedés és az ebből következő aranyér szintén nagyon gyakori probléma a terhesség alatt. A növekvő progeszteron szint és az, hogy a magzat nyomást gyakorol az erekre együtt okozzák e kellemetlen tünet kialakulását. A hosszas állás, vagy ülés ilyenkor tovább ronthat a helyzeten, ezért érdemes óránként átmozgatni testünket, növelni kell a rost- és a folyadékfogyasztást.

9. Kéztőalagút szindróma

A kéztőalagút szindróma az idegek nyomódása okozza és nem csak a csukló, de az ujjak, ujjbegyek, fájdalmával, zsibbadásával jár együtt. Egyes nőknél a tünetek kizárólag a várandósság alatt jelentkeznek. Egyrészt hormonális okokra vezethető vissza, másrészt a várandósság alattt a vér mennyisége megduplázódik a szervezetben és az extra folyadék növeli a nyomást az erekben. A terhesség alatt a csuklórögzítő kötés segíthet és a szülés után a legtöbb esetben a probléma teljesen megszűnik.

10. Gyomorégés

A gyomorégés főleg a terhesség utolsó harmadában gyakori. Egyrészt a megnövekedett progeszteronszint ellazítja a gyomorszáj felső záróizmait, így a nyelőcsőbe visszaáramlik a gyomorsav, másrészt a magzat egyre jobban nyomja a gyomrot felfelé, ami gyomorégést okoz. A legjobb ellenszer ilyenkor, hogy nem terheljük túl a gyomrot, többször eszünk keveset és kerüljük a nehéz, zsíros és fűszeres ételeket.

11. Orrvérzés

A terhesség alatti megnövekszik a vér mennyisége, amely kitágíthatja az orrban lévő finom vérereket és könnyebben elered a kismamák orra. Teljesen ártalmatlan jelenség, de a várandósság alatti megfázás, vagy allergia tovább ronthat a tüneteken. Az orrvérzés magától is eláll, de egy kis hideg borogatással meggyorsíthatjuk a folyamatot.

12. Vérző fogíny

A vérző fogíny a fogínygyulladás jele, amiért szintén a hormonok felelősek. A helyzetet ronthatja, ha a várandósság alatt túl sok szénhidrátot, vagy édességet fogyasztasz, illetve a gyakori hányás által létrejött savas közeg. Hogy elkerüld a fogínygyulladást, már a terhesség elején menj el egy fogorvosi ellenőrzésre, naponta kétszer alaposan moss fogat és fogyassz C-vitaminban gazdag ételeket.

Szerző: Teszkó Szilvia

(Visited 1 476 times, 3 visits today)
Kapcsolódó cikkeink
WordPress Cookie Értesítés a Real Cookie Bannertől