3 tipp, hogy a kisbabád jó alvó legyen – az egészséges alvási szokások bevezetése újszülött korban 

Szeretnéd, ha a te kisbabád is jó alvó lenne és harmonikusan telnének az altatások? Szeretnéd, ha idővel átaludná az éjszakát és ehhez semmiképp nem kellene sírni hagyni? Akkor olvass tovább, hogy megtudd mi az a három dolog, amire már újszülött kortól kezdve figyelni tudsz a hosszútávú, jó alvás érdekében.

Ébren töltött idő

Sok kisbaba felkel, eszik, majd azonnal visszaalszik. Ez azért van, mert újszülött korban még napi 14-18 óra alvásra van szükségük a csecsemőknek. Néhány baba azonban nem alszik vissza evés után, hanem túlfárad és órákig ébren marad, sajnos akár sírva. 3 hónapos korig azonban a babák legfeljebb 60-90 percet tudnak ébren tölteni egyhuzamban, túlfáradás nélkül. Ha a kisbabád nem mutatja, hogy fáradt és nem alszik el magától etetés után, akkor érdemes figyelni az órát is és 60-90 perc ébrenlét után megpróbálni altatni. Az ideális ébren töltött idő 1 hónapos korban 60 perc, 3 hónapos korban pedig akár 90 perc is lehet.

Pólyázás

Ha letelt az a bizonyos ébrenléti idő, akkor pedig érdemes pólyázva altatni a kisbabát. A legújabb ajánlások szerint háton a legbiztonságosabb altatni a babákat, amíg megtanulnak forogni. Azonban háton fekve könnyen felébresztheti őket a Moro-reflex – amikor a kis kezükkel hirtelen kalimpálnak egyet. Ez az egyik fő érve a pólyázás mellett, így ugyanis nyugodtabban tud aludni a kicsi és nem ébred fel a saját kezének mozgására. A másik érv a pólyázás mellett, pedig az a biztonságos kis kuckó ami a babákat az anyaméh kényelmes ölelésére emlékezteti. Újszülött korban érdemes minden altatáshoz és akár a délutáni, nyűgös időszakban is pólyázni a kicsit. Pólyázni azonban csak addig szabad, amíg a baba nem mutatja a forgás jeleit.

A pólyázás lépései:

  1. Terítsd ki a pólyazsákot és helyezd rá a kisbabádat
  2. Hajtsd fel a pólya alját a lábára 
  3. Majd a pólya egyik oldalát hajtsd át a baba másik oldalára, úgy, hogy még az egyik kezét szabadon hagyod, és tűrd be alá. 
  4. A pólya másik oldalát is hajtsd át, így már betűrve a másik kezét is.

Újszülött pólyázása

Győződj meg róla, hogy a pólya biztonságosan távol legyen a kisbaba arcától, ne tudjon felcsúszni a szájára, orrára. Legyen feszes, de a kezünk beférjen a mellkasához, tehát ne legyen túl szoros sem. A karok legyenek a test mellett egy kényelmes ölelésben, míg a csípő és lábak lazán tudjanak mozogni.

Pólyában csak háton altass, és amikor a baba forogni kezd vagy mutatja a forgás jeleit, akkor hagyd el a pólya használatát. 

Tipp: a kisbabák nem szeretik, ha pólyában háton fekve ringatják őket, ezért amint bepólyáztad, próbáld oldalra fordítva tartani és így ringatni.

Etetés

Újszülött korban a kisbabák még gyakran ébrednek éjszaka enni. Ahhoz, hogy később hosszabban is tudjanak aludni éjszaka, fontos, hogy napközben vigyék be a számukra szükséges kalóriamennyiséget. Ezért érdemes napközben 2-3 óránként kínálni etetéssel a babát, természetesen elsőként figyelve az éhség jeleit. Ha napközben már 3 óra is eltelt az utolsó etetés kezdete óta, akkor pedig érdemes felébreszteni a babát és újra felkínálni az etetést, hogy éjszaka ne éhezzen meg.

Ha szeretnél többet megtudni arról, hogyan segítheted az újszülött babádat a jó alvás érdekében, akkor szerezd be az Újszülött alvás kisokost: https://www.alomtunderalvas.hu/csomagok/bebi-utmutato  

Szerző: Nagy Imola Fanni, Álomtündér alvási tanácsadás 

(Visited 383 times, 1 visits today)
Kapcsolódó cikkeink
WordPress Cookie Értesítés a Real Cookie Bannertől