Te is úgy gondolod, hogy minél több játéka van a gyereknek, annál jobb, hiszen mindegyik valamilyen “képességet fejleszt”? Legalább nem tud unatkozni, egyedül is elfoglalhatja magát, önálló lesz. Hát ez igazából nem így van. A gyerekeknél lévő túl sok játék ugyanis problémákat is okozhat. Olvasd el, mik lehetnek ezek, aztán rejts el néhány játékot és pár hónap múlva vedd elő őket újra. Gyermeked “újként” fogja őket üdvözölni és játszani fog azokkal a játékokkal is, amik előtte érintetlenül a polcon porosodtak.
Ha egy gyereknek túl sok játéka van, az túlterhelheti az érzékszerveit, és nehezebben tud egy dologra koncentrálni. Ez oda vezethet, hogy folyamatosan váltogat a játékok között, anélkül, hogy igazán elmélyülne bármelyikben.
Kevesebb játék több lehetőséget ad arra, hogy a gyerek kreatívan használja őket, míg, ha rengeteg játéka van, hajlamos lehet csak a kész funkciókat használni anélkül, hogy maga találna ki új játékformákat.
Ha mindig kap új játékokat, akkor kevésbé fogja értékelni azokat. Ha viszont kevesebb van, jobban vigyáz rájuk, és többre tartja őket.
Ha egy gyerek megszokja, hogy mindig új játékot kap, akkor felnőttként is hajlamos lehet az anyagi javak halmozására, és kevésbé lesz elégedett azzal, amije van.
Túl sok játék könnyen káoszt okoz a gyerekszobában, ami a szülőknek és a gyereknek is stresszt jelenthet. Egy átláthatóbb, kisebb játékkészlet könnyebben rendben tartható.
Ha a gyerek mindig csak a játékokkal foglalkozik, előfordulhat, hogy kevesebb időt tölt interakcióval másokkal vagy olyan élményekkel, amelyek fejlesztenék a szociális készségeit.
A legjobb megoldás egy kiegyensúlyozott játékmennyiség, ahol a minőség fontosabb, mint a mennyiség. Az is hasznos lehet, ha időnként elteszünk néhány játékot, majd később visszavesszük őket, hogy mindig újdonságként hassanak.
Szerző: Teszkó Szilvia
Értesítések