Ha nem az első szülésedre készülsz, akkor sem tudhatod előre, hogy mennyire fog fájni és mennyi ideig fog tartani, ha pedig az első kisbabádat várod, nyilván még nagyobb benned a bizonytalanság. A szüléssel járó fájdalom sokak számára aggodalomra ad okot és ez teljesen természetes. Itt mindent megtudhatsz a szülés alatti fájdalomcsillapítási módszerekről, legyen az természetes, vagy gyógyszeres fájdalomcsillapítás.
A különböző légzés- és relaxációs technikák segíthetnek a fájdalom enyhítésében és a stressz csökkentésében. A megfelelően alkalmazott légzéstechnika ráadásul nem csak a fájdalom csökkentésére alkalmas, de hatására javul az oxigénellátottság és a szülés időtartama is lerövidülhet.
A bőrre tapasztott elektródák segítségével, elektromos impulzusokkal stimulálják az idegeket, ezáltal csökkentve a fájdalomérzetet. Ez a módszer enyhébb fájdalomcsillapítást nyújt, viszont teljesen természetes és semmiféle mellékhatása nincsen.
A meleg víz nem csak fájdalomcsillapító hatású, de a tágulást is elősegíti, ezért előszeretettel alkalmazzák a szülés során. A kismama a vajúdási szakaszban zuhanyozhat, vagy meleg kádfürdőt is vehet, sőt sok szülészeten már vízben szülésre is lehetőség van.
A szülés során alkalmazott hát- vagy derékmasszázs segíthet csökkenteni a fájdalmat és elősegíti a testi és lelki ellazulást.
Az anya a szülés során nitrogénoxidul (kéjgáz) és oxigén 50-50%-os keverékét lélegzi be, amely csökkenti a fájdalomérzetet. Előnye, hogy gyorsan hat és könnyen alkalmazható, ráadásul az anya maga szabályozhatja a fájdalomcsillapítást. Ugyanakkor kevésbé hatékony, mint más gyógyszeres fájdalomcsillapító módszerek és egyes esetekben szédülést, vagy hányingert is okozhat.
A módszer alkalmazása során erős fájdalomcsillapító gyógyszereket (például fentanylt vagy petidint) alkalmaznak intravénásan vagy izomba adva. Gyors fájdalomcsillapítást tesz lehetővé és az anya mozgásképességét sem befolyásolja, ugyanakkor átjut a placentán, így a magzatra is hat, akár légzési nehézségeket is okozva. Az anyánál álmosságot, hányingert vagy szédülést válthat ki.
Az epidurális érzéstelenítés során a gerincvelőt körülvevő epidurális térbe juttatnak érzéstelenítő gyógyszert, ami blokkolja a fájdalomérzetet az alsó testrészben. Előnye, hogy nagyon hatékony fájdalomcsillapító módszer, az anya éber marad, és aktívan részt vehet a szülésben. Hátránya, hogy egyes esetekben vérnyomásesést okozhat, az alkalmazás után pedig mozgáskorlátozottság léphet fel. Néha erős fejfájás vagy más szövődmények is jelentkezhetnek.
Az epidurális érzéstelenítés során a nőnek ülő vagy fekvő helyzetben kell lennie, hogy az orvos könnyen elérje a gerincoszlopot. A vajúdó nő először infúzió formájában folyadékpótlást kap. Az orvos fertőtleníti a bőr területét, majd beadja a helyi érzéstelenítőt. Egy tűvel megkeresi az epidurális teret, ahova egy kis katétert vezetnek be. Ez a katéter lehetővé teszi az érzéstelenítő folyamatos adagolását a szülés alatt.
Az érzéstelenítő szert közvetlenül az epidurális térbe fecskendezik. A gyógyszer hatása gyorsan érezhető, és általában 10–20 percen belül enyhíti a fájdalmat.
A katéter segítségével folyamatosan adagolják az érzéstelenítőt a szülés során. Ez biztosítja, hogy a fájdalomcsillapítás a szülés egész ideje alatt megfelelő maradjon.
A nők gyakran nyomásérzetet éreznek, de a fájdalmuk jelentősen csökken, így lehetőségük van pihenni és a szülésre koncentrálni. Ha vége a műtétnek, az epidurális kanül eltávolítása egyetlen mozdulattal történik.
A spinális érzéstelenítés során a gerinccsatornába közvetlenül juttatják az érzéstelenítőt, amely gyorsabb hatást biztosít, mint az epidurális érzéstelenítés. Gyakran használják császármetszés során. Hátránya, hogy rövidebb a hatásideje és ugyanazok a mellékhatások felléphetnek, mint az epidurális érzéstelenítés esetében.
Az epidurális és spinális technikák kombinációját alkalmazzák, így gyors és tartós fájdalomcsillapítást érnek el. Előnye, hogy gyorsan hat és hosszabb ideig tart, mellékhatásai ugyanazok lehetnek, mint külön-külön a spinális és epidurális érzéstelenítésnek.
A választás a szülő nő egyéni preferenciáitól, a szülés előrehaladásától, a terhesség állapotától és a szülést vezető orvos ajánlásaitól függ. A fájdalomcsillapítást mindig a szülés körülményeihez és az anya egészségügyi állapotához kell igazítani. Jobb már a terhesség során tájékozódni és átbeszélni a lehetőségeket, azonban az orvos a szülés során az adott helyzethez igazodva dönthet a legjobb fájdalomcsillapítási módszerről.