5 tipp, hogy jobban aludjon az ovisod

Ha te is olyan anyuka, vagy apuka vagy, aki úgy érzi, hogy ovis gyermeke hirtelen a világ legelfoglaltabb emberévé válik, amikor az alvás kerül szóba, akkor van egy jó hírem: egyrészt nem vagy egyedül, másrészt pedig ez teljesen természetes életkori jelenség. Persze nem biztos, hogy ez jó hír, de hoztam pár ötletet, ami segíthet, ha úgy érzed, hogy nehéz az esti vagy a délutáni altatás.

Mennyit aludjon egy ovis?

3-5 éves korban összesen 10-13 óra alvásra van szükségük a kicsiknek (24 óra alatt azaz a délutáni alvást is beleszámolva). 6-12 éves korban ez az alvás szükséglet 9-11 órára csökken 24 óra alatt, de ilyenkor már többnyire nem alszanak a gyermekek délután. Ez egy átlag intervallum, ha ennél kevesebbet vagy többet alszik a gyermek, de egészséges, kipihent, jól érzi magát, akkor nem kell változtatni az alvási szokásokon. Ha azonban sokkal kevesebbet alszik, mint a fenti intervallumok és napközben gyakran álmos, nyűgös, akkor lehet, hogy érdemes este korábban altatni, illetve napközben is hosszabban pihennie a kicsinek. Ha a gyermek rendszeresen fáradt és nyűgös, ugyanakkor nem akar lefeküdni és erőteljesen ellenáll az alvásnak, előfordulhat, hogy már túlfáradt. Ebben az esetben az idegrendszer túlstimulált állapota nehezítheti az elalvást.

Az éjszakai ébredések szintén meghatározzák, hogy gyermeked kipihenten ébred-e. Az éjszakai ébredések kiváltó okairól és megoldásáról itt olvashatsz bővebben:

https://edeskisbabam.hu/mikor-alussza-mar-at-az-ejszakat/

Ha gyermeked minden este ellenáll a lefekvésnek, egy szeretetteljes határvonalra van szüksége, ami segít neki, hogy készen álljon a pihenésre. Ennek a szeretetteljes határvonalnak a meghúzásában szeretnék segíteni neked a következő ötletekkel:

1. Az alvási környezet kialakítása

Az ideális alvási környezet különösen fontos szerepet játszik a pihentető alvásban és a könnyű elalvásban. Érdemes mind a nappali, mind az esti alváshoz lesötétíteni a szobát, hogy egy kellemes, alvásra hívogató közeget teremtsünk meg. Ez egyrészt azért fontos, mert a melatonin, az alvásért felelős hormon sötétben termelődik. Másrészt pedig érdemes az alváshoz minél ingerszegényebbé varázsolni a környezetet, hogy ne kapjanak kedvet a gyerekek a játékhoz az alvás helyett.

2. A nappali alvás

A nappali alvás fontossága nem elhanyagolható. Még 3-5 éves korban is szükséges, hogy a gyerekek nappal is pihenjenek, mert az idegrendszerük folyamatosan fejlődik és könnyen elfárad a napi tevékenységek során. Általában öt éves kor körül kezdik teljesen elhagyni a napközbeni alvást/pihenést a gyerekek, de addig is érdemes felkínálni az alvás lehetőségét minden nap. Ha a gyermek egyáltalán nem alszik napközben, akkor az esti lefekvés idejét érdemes picit előrébb hozni, hogy elkerüljük a túlfáradást, ami nagyban meg tudja nehezíteni a gyerekek elalvását.

3. Az esti rutin

Az esti rutin kialakítása és a lefekvési idő betartása kulcsfontosságú az alvási szokások kialakításában. Érdemes este 8-ig befeküdni az ágyba, lefekvés előtt pedig egy-két órával már jó elkerülni a képernyő használatot. Alakítsatok ki közösen a gyermekkel egy olyan rutint, ami játékos, de segít a kicsinek felkészülni az alvásra!

Töltsd le a személyre szabható esti rutin táblázatot innen: https://www.alomtunderalvas.hu/esti-rutin-tablazat

4. A gyermek is beleszólhat

Biztos mindenki számára ismerős, hogy a gyerekek szeretik, ha ők irányíthatják a dolgokat. Ez különösen igaz az alvásra is. Hiszen melyik gyerek választaná inkább az alvást, mint hogy a szüleivel legyen és szórakozzon? Az alvás idejét azonban jobb, ha a felnőttek határozzák meg és tartják is ehhez magukat. Az alvással kapcsolatos dolgokba viszont bevonhatjuk a gyerekeket, így megosztva velük az irányítást. Például a szülő dönti el, mikor kezdődik a lefekvés, de a gyerek választhat mesét, pizsamát vagy plüsst… Érdemes egy este csak 1-2 választási lehetőséget biztosítani (hiszen a túl sok választási lehetőség is zavaró lehet), és csak olyan opciókat adni, amikkel mindannyian elégedettek leszünk. (Például télen ne adjunk lehetőséget nyári pizsamára, mert ez csak csalódást okozhat; helyette választhat a gyermek két vastag zokni közül egy neki tetszőt).

5. Beszélgetés elalvás előtt

Az óvodásokkal már nagyon jól lehet beszélgetni az érzéseikről is. Fontos, hogy segítsd a gyerkőcöt abban, hogy megismerje, milyen érzelmek kavarognak benne, és biztosítsd róla, hogy ez teljesen rendben van. Beszélgessetek ezekről az érzésekről, és arról is, ha esetleg van valami, ami miatt rossz érzése van. Például miért nem szeretne elaludni? Van valami a szobában, amitől fél? Esetleg rossz álmok gyötrik? Vagy egyszerűen csak Veled szeretne még lenni? Nyugtasd meg, hogy bármilyen érzései is vannak, Te mindig mellette vagy és szereted, de az alvás továbbra is fontos.

Ha bármilyen új szokást szeretnél bevezetni az alvás és altatások kapcsán, akkor érdemes fokozatosan csinálni és türelmesnek lenni. Akár 2-3 hét is lehet, mire a gyermekek megszokják az új altatási szokásokat!

Szerző: Nagy Imola Fanni

Alvási tanácsadó, Álomtündér alvási tanácsadás, https://www.alomtunderalvas.hu/

(Visited 229 times, 2 visits today)
Kapcsolódó cikkeink
WordPress Cookie Értesítés a Real Cookie Bannertől