Az biztos, hogy nem kell kettő helyett enned, de az is biztos, hogy ez az időszak nem a kalóriaszámolgatásé. Sokkal fontosabb, hogy milyen tápanyagokat viszel be, mozogsz-e eleget, jó-e az általános közérzeted. Ha mégis kíváncsi vagy rá, mennyi az ideális súlygyarapodás a terhesség alatt, olvass tovább!
Az ideális súlygyarapodás minden nőnél eltérő lehet, és számos tényezőtől függ. Nagyban meghatározza a testtömeg-indexed (BMI) és a terhesség előtti egészségi állapotod, valamint a terhesség során fellépő egyéb változások is.
A nő előzetes testsúlya jelentős hatással van arra, hogy mennyit hízik a terhesség alatt. Azok a nők, akik normál testsúlyúak (BMI 18,5-24,9), általában 11-16 kilogrammos súlygyarapodásra számíthatnak. Azoknak a nőknek, akiknek a testtömeg indexe (BMI) kisebb, mint 18.5, kifejezetten ajánlott a nagyobb súlygyarapodás. 25 feletti testtömeg index esetén azonban az átlagnál kevesebb súlygyarapodás is elfogadható.
A BMI-t úgy számolhatod ki, hogy a testsúlyodat (kg) elosztod a méterben megadott magasságod négyzetével (BMI = testsúly (kg) / magasság (m)2), tehát, ha 55 kg vagy és 160 cm, akkor a számítás így néz ki: 55/1,6*1,6=21,5
A genetika is szerepet játszik a súlygyarapodás mértékében. Az öröklött hajlamok befolyásolhatják a zsírraktározást, a metabolizmust és a terhesség alatti hízási hajlamot.
Ikerterhesség esetén nyilvánvalóan a súlygyarapodás mértéke is nagyobb lesz, hiszen két vagy több magzat is fejlődik egyszerre, ami megnöveli a szükséges tápanyag- és energiaigényt.
Az étrend minősége és mennyisége kulcsfontosságú. A kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étkezés segít elkerülni a túlzott súlygyarapodást, míg a magas kalóriatartalmú, egészségtelen étkezések hozzájárulhatnak a gyorsabb hízáshoz. A túlzott só- és cukorfogyasztás, illetve az étkezési szokások is befolyásolhatják a súlygyarapodást.
A rendszeres mozgás, mint például a séta, a kismama torna, kismama jóga segíthet kontrollálni a súlygyarapodást és fenntartani az egészséges testsúlyt. A mozgáshiány viszont hozzájárulhat a túlzott hízáshoz.
A terhesség során a hormonális változások hatással vannak az anyagcserére és a test víz- és sóháztartására. A terhességi hormonok (például a progeszteron és az ösztrogén) serkenthetik a zsírraktározást és a vízvisszatartást, ami szintén növeli a testsúlyt.
A terhesség alatt jelentkező egészségi problémák, mint például a terhességi cukorbetegség, a preeclampsia (terhességi magas vérnyomás) vagy a szív- és érrendszeri problémák, befolyásolhatják a súlygyarapodást. A terhességi cukorbetegség például erősen kontrollált étrendet igényel a baba és az anya egészsége érdekében.
A terhesség alatti stressz, szorongás és érzelmi állapotok is befolyásolhatják a súlygyarapodást. Egyes nők hajlamosak túlzottan sokat enni stressz vagy hangulatingadozások hatására, míg mások akár csökkent étvágyat is tapasztalhatnak.
A terhesség alatti súlygyarapodás tehát egyéni és sokszor komplex folyamat, amely a fent említett tényezők együttes hatására alakul ki. Mivel minden terhesség más és más, fontos, hogy a kismama konzultáljon orvosával a számára ideális súlygyarapodásról és életmódról.
Az átlagos (ideális) súlygyarapodás mértéke a szakirodalom szerint 11-13 kg, mely az alábbiakból tevődik össze:
Ez összesen 9 kg, amelyhez hozzájön még a terhesség alatti zsírtartalék (2-4 kg), mely a magzat fejlődéséhez és a szoptatáshoz szükséges.
Az első trimeszterben még minimális a súlygyarapodás mértéke (1-3 kg), sőt az is előfordulhat, hogy a rosszullétek miatt a kismama veszít a súlyából. Emiatt nem kell aggódni, azonban ha a rosszullétek nem múlnak el a második trimeszterben sem és a kismama továbbra is súlyt veszét, az orvosi beavatkozást igényel. Ha egy kismama súlya már az első trimeszterben több mint 5 kg-mal nő, az már jelentős kockázatot rejthet magában, például megnő a terhességi cukorbetegség veszélye.
A második trimeszterben már hetente akár 0,3-0,5 kg-mal gyarapodhat a súlyod, főleg, ha alacsony súllyal vágtál bele a terhességbe. Akik viszont némi tartalékkal indultak, azoknál ebben az időszakban általában kisebb mértékű a súlygyarapodás.
A harmadik trimeszterben szintén heti 0,3-0,5 kg súlygyarapodást tartanak ideálisnak, de általánosságban elmondható, hogy az utolsó hónapban a legtöbb anyuka súlygyarapodása megáll, vagy akár minimális súlycsökkenés is előfordulhat. Ha tovább nő a súly, az általában a vízvisszatartásnak köszönhető.
A túlzott súlygyarapodás a terhesség alatt nem csak azért kedvezőtlen, mert szülés után sokkal nehezebb lesz megszabadulni a túlsúlytól, de azért is, mert egészségügyi kockázatokkal jár. Kialakulhat terhességi cukorbetegség, terhességi magas vérnyomás, vagy visszérgyulladás és a baba is átlag feletti súllyal jöhet a világra. Ezért érdemes tehát odafigyelni a megfelelő táplálkozásra és mozgásra. Egy fitt kismama a szülés után is könnyebben veszi az akadályokat, mint aki jelentős túlsúlyt cipel a babagondozás időszakában.
Szerző: Teszkó Szilvia