Az úszás az ember egyik legősibb mozgásformája. A futáshoz hasonlóan, nagyszerű módja fizikumunk általános megdolgoztatásának, és a teljes lelki kikapcsolódásnak. De vajon tényleg igaz, hogy 0–99 éves korig mindenkinek jót tesz?
Az úszás áldásos hatásai
Megmozgatja a test összes izmát, és javítja az általános teherbíró képességet.
Az egyetlen sportág, amely légzésszabályozásra kényszerít, így a légzőszerv igen nagy tréningnek van kitéve.
Kedvezően befolyásolja a szív- és a keringési rendszer működését is. Ennek köszönhetően javul a szervezet oxigénellátása.
Ismétlődő mozdulatai növelik az izmok rugalmasságát, különösen a váll, a csípőtájék és a térd izmait tartják kiválóan karban. A súlytalan izommunka rendben tartja a gerinc stabil állását is.
A víz felhajtóereje következtében beállt súlycsökkenés tehermentesíti a mozgatórendszert. Úszás közben az ízületek terhelése szinte elhanyagolható, így olyan mozgások is végezhetők fájdalommentesen, amelynek a szárazföldön történő végrehajtása fájdalmat okozna. Nem véletlen, hogy a gyógytorna és gyógytestnevelés kiemelt eszköze.
Mindezen túl, a súlytalan lebegés lelki békénk stabilizálódásához is hozzájárul. Kedvező hatással van az idegrendszerre, stresszoldó, hozzásegíthet a fölösleges energiánk levezetéséhez.
További előnyei
Technikája bármelyik életkorban könnyen elsajátítható, jótékony hatását mind a fiatalok és az idősebbek is élvezhetik, nemcsak a túlsúlyosak számára ad lehetőséget a kímélő edzésre, hanem akár a várandósoknak is, a sportsérülések elszenvedésének esélye is igen alacsony.
Az úszásnak vannak veszélyei is?
A klóros víz, főként az érzékeny bőrűeknek ártalmas lehet. A medence tisztasága kritikus kérdés, különösen, ha valaki hajlamos a fertőzésekre.
Úszás várandósan
Sokan kételkednek abban, hogy szabad-e pocakkal a medencébe merészkedni. Amikor ezt a kérdést vizsgáljuk, külön kell választani a víz, mint közeg magára a mozgásra (testre és lélekre) gyakorolt hatását és a víz fizikai veszélyeit (hőmérséklet, tisztaság).
A vízben mozgás szempontjából az úszás vagy az aquafitness kifejezetten jótékony hatású a kismamáknak. Különösen pozitív, hogy a vízben a súlygyarapodás ellenére, az ízületek terhelése nélkül lehet átmozgatni minden porcikánkat. Természetesen a víz hőmérsékletére és tisztaságára (valamint klórozottságára) fokozottan ügyelnünk kell, ha pocakosan csobbanunk.
Amiért érdemes kipróbálni a várandósoknak is
Akár várandósan is el lehet kezdeni az úszást, hisz technikája egyszerű, sérülésveszély nem jellemző. A fájós deréknak és lábnak kifejezetten felüdülés a víz.
Amire azonban figyelni kell
A víz tisztasága és a fertőzésveszély erősen összefügg…
Aki alapból érzékeny, terhessége alatt fokozottabban veszélyeztetett a kórokozókra.
A víz hőmérséklete és meg/felfázás erősen összefügg.
Úszás közben a kismama fokozottan figyeljen arra, hogy kizárólag olyan mozgást végezzen, ami jólesik, és annyit, amennyi jólesik.
Használjunk segédeszközöket, például úszódeszkát a szervezet könnyített megdolgoztatásához.
Válasszunk olyan medencét, ahol babaúszást is szerveznek. Itt a tisztaság, a klórtartalom és a hőmérséklet is fokozottan kontrollált.
A tengervíz az egyik legtisztább, bátran bemehetünk, ha alkalmunk adódik rá.
Kerüljük a kétes tisztaságú vizeket (pl. a bányatavakat) és a túlzottan klórozott medencéket.
Kerüljük az olyan uszodákat, élményfürdőket, ahol sokan vannak.
Kerüljük a termálvizeket!
Aki betartja a legfontosabb biztonsági előírásokat, és orvosa is jóváhagyja, bátran kipróbálhatja kismamaként is az úszást!