Az első életévükben a babák hatalmas fejlődésen mennek keresztül. Születésük után minden héttel, minden hónappal egyre többet tapasztalnak a külvilágból és egyre jobban keresik a kapcsolatot környezetükkel: mosolyognak, hangokat adnak ki, a színes tárgyak felé fordulnak. Később már önállóan gagyognak, megfogják a tárgyakat, felfedezik a saját testüket. A hasra fordulás, majd a kúszás-mászás újabb mérföldkő a fejlődésükben, utána pedig már csak egy lépés a járás elsajátítása, mely egészen új perspektívát nyit meg előttük.
Egy éves korukra képesek megérteni az ok-okozati összefüggéseket, melynek fontos része a dolgok ismétlődése. Ebben az életkorban milliószor is képesek felépíteni a tornyot, majd ledönteni, a tárgyakat egyik helyről a másikra pakolni, majd vissza, vagy a zenélő játékokat egész álló nap zenéltetni. Hagyjuk, hadd csinálja addig, ameddig szeretné, hiszen fontos tanulási folyamatról van szó.
Ebben az időszakban sokat fejlődik a kezek koordinációja, a kicsik megtanulják a hüvelykujj és a mutatóujj összeérintésével megfogni a dolgokat. A kicsi kezeket ügyesíthetjük a nagyobb fogóval ellátott kirakókkal, húzós játékokkal, de akár könyvek lapozgatásával is.
Gyermekünk valószínűleg még nem tudja megkérdezni, Mi ez?, azonban rámutat dolgokra, amiket szeretne megvizsgálni, elkérni. Ha ezzel egyidejűleg mindig megnevezzük az adott tárgyat, sokat segíthetünk a beszédfejlődésben. A képeskönyv nézegetése során szintén nevezzük meg a szereplőket, állatokat, tárgyakat, sőt az állatok hangját olyan hamar képesek lesznek leutánozni, hogy magunk is meglepődünk rajta.
Gyermekünket már nem csak az érdekli, hogy mi ez, de az is, hogy hogyan működik. Próbálja szétszedni, belelátni, forgatni és megvizsgálni. Képes felmérni a formák, alakzatok és méretek közötti eltéréseket, ezért ebben a korban rendkívül hasznosak a formaválogató játékok, a gyűrűpiramis, az egymásba illeszthető játékok, a 2-3-4 darabból álló puzzlek. A töltögetős játékok is hosszú időre lekötik a figyelmüket. A fürdőkádban egyik pohárból a másikba töltögetve a vizet, vagy nyáron a homokozóban homoksütiket formálva sokat ügyesedik a kezük, a koordinációjuk.
A legtöbb egy éves már megtette, vagy hamarosan megteszi első önálló lépéseit, de a magabiztos járáshoz, futáshoz sok gyakorlásra van szükség. A járássegítő tolós-húzós játékok sokat segíthetnek ebben az időszakban, de szívesen nyomába erednek a felhúzhatós játékoknak és a labdának is. Töltsünk minél több időt a szabad levegőn, labdázzunk és sétáljunk. Az első időkben mindig legyen nálunk a babakocsi, hogy ha elfárad, be tudjon ülni, de tapasztalat, hogy meglepően sokat tudnak sétálni és hatalmas örömet okoz nekik ez a fajta önállóság.
Nem csak a közös játék, de a mindennapi tevékenységekben való részvétel is egy tanulási folyamat a gyermek számára. Nevezzük meg a tárgyakat, tevékenységeket, beszélgessünk vele minél többet, így az utánzás révén hamarosan örvendezhetünk az első szavaknak. Hagyjuk, hogy ne csak a saját játékaival játsszon, engedjük neki a nem veszélyes, mindennapi tárgyak kipróbálását. Játszhat például a fedőkkel, műanyag dobozokkal, műanyag palackokkal. Érdeklődve figyelhetjük, vajon mi okoz neki örömet.
Ha pedig valami konkrét ötletet is szeretnétek, íme néhány szuper ajándékötlet 1 éves babátok számára:
Szerző: Teszkó Szilvia